Erka Group

EnglishView English

Ana sayfaya gitKabatepe Ailesinin Tarihçesi

Kuş olsun, insan olsunEdip Cansever

Kabatepe Ailesinin baba tarafı ÇÜÇÜNOĞULLARI'na dayanmaktadır. (Çüçün, küçücük güzel ve şakrak bir kuşun adı). ÇÜÇÜNOĞULLARI Sirya (Artvin/Zeytinlik)'da (1) bir soyun aile adıdır. (2)

Şerif Ağa

Çüçünoğulları'ndan bilinen ilk dededir. Sirya'da doğdu, oldukça yaşlanarak orada vefat etti. Mütevazı bir çiftçi idi. Seçkin kişi olarak ağalığa hak kazanmıştır. (3)

Mustafa

Şerif Ağa'nın oğludur. Sirya'da doğup büyüdü, oğlu Yusuf Agâh Efendi önderliğinde eşi Nazlı Hanım ile Bursa'ya göç etti, orada vefat etti.

Yüzbaşı Şakir Efendi

Yüzbaşı Şakir Efendi'nin temsili olarak çizilen bir fotoğrafı

Mustafa ile Nazlı Hanımın ilk oğludur. 1844'de Sirya'da doğdu. Çocukluğu zamanın gereği olarak bağ-bahçe işleri ile geçti. Mahalle okuluna gitti. Askere alınınca subay olarak kaldı. Yüzbaşılığa terfi etti. Ön Yüzbaşı "Kolağası" oldu. Subaylığında önce Bayburt ve İspir'de görev yaptı. 1897 Türk-Yunan Savaşı'nda Epir Cephesi'ne gönderildi. Eşi Safiye ve çocuklarını önce Manastır sonra Selanik'te bıraktı, savaş sonrası onlar Pirlepe, Avlonya ve kısa bir süre Üsküp'te oturdular. Savaştaki başarılarından ötürü Padişah'ın takdirnamesini aldı. Barış yapılınca Balıkesir Kepsüt ilçesi Askerlik Şubesi Başkanı oldu. 1911'de Kepsut'da öldü. (4)

Safiye Hanım

Safiye Hanım'ın bir fotoğrafı

Yzb. Şakir Efendi'nin eşidir. Babası Sirya'dan Mollaoğulları'ndan Ali Ağa, annesi yine Sirya'dan Demircigiller soyundan gelen Esma Hanım'dır. 14 yaşında evlendi, 1915'de iki oğlunu Çanakkale Savaşı'nda kaybedince kötürüm oldu. 1935'de kendisine "DOKSANBİRLİ" soyadı alındı. Kızı ve damadının yanında yaşamını sürdürdü. Çalışanları çok sever, tembellere kızardı. Çalış oğlum çalış, iş insanın aynasıdır derdi. tarihinde vefat etti. Bursa'da Baruthane Mezarlığı'na defin edildi. Yzb. Şakir Efendi ile Safiye Hanım'ın altı çocukları oldu. Osman, Nazire ve Ayşe küçük yaşta öldüler, Ali Faik, Emine ve Mevlut Fevzi büyüdüler. Ortanca çocukları Emine'yi, KANTARLAR'dan Hoca Mustafa Kantar ile 1893 yılında evlendirdiler.

Binbaşı Ali Faik Bey

Binbaşı Ali Faik Bey'in askeri üniformalı bir fotoğrafı

Yzb. Şakir Efendi ile Safiye Hanım'ın büyük oğludur. 1872 yılında Livana, Batum'da doğdu. Artvin ve Sirya'daki yaşamı sonrası, 1878 Göç'ünde ailesi ile Bursa'ya geldi. Göç'te annesi Ali Faik'i Çoruh Nehrinde karşıya sırtında geçirmiştir. Ali Faik ilkokulu bitirince Bursa Askeri Rüştiyesine girdi, sonra da 1895 yılında İstanbul Harp Okulu'ndan piyade subayı çıktı. (13 Mart 1895, Teğmen). 1.Eylül.1899'da Üsteğmen, 8.Ağustos.1904'de Kolağası ve Yüzbaşı, 27.Kasım.1911'de Binbaşı oldu. Birlik görevi çoğu zaman Balkanlar'da geçti, bir ara Söke ve Babaeski'de birlik komutanlığı görevlerinde bulundu. Biga'da görevli iken birliği ile Çanakkale Savaşı'na katılmak üzere Gelibolu'ya geçti. Bnb. Ali Faik 4. Ordu, 33. Alay, 1. Tabur Komutanı iken Çanakkale Savaşı'nda 30.Nisan.1915'de Kabatepe'de "bir Osmanlı askerine yakışan kahramanlık ve fedakarlıkla" (5) şehit oldu. 26 Nisan'da kardeşi şehit düşünce na'şına eğilerek, ne mutlu sana şahadet mertebesine erdin, Allah bana da nasip etsin der, beş gün sonra da şehit olur. Hayrabolu'da görevli iken 1905 yılında Fatma Hamdiye Hanım ile evlendi.

Fatma Hamdiye Kabatepe

Fatma Hamdiye Kabatepe'nin bir fotoğrafı

Eski Zağra (Stara Zagora, Bulgaristan) (6) kökenli Malmüdürü Hafız Mehmet Şükrü ile Zeliha Hanım'ın kızıdır. 01.Temmuz.1887'de Hayrabolu'da doğdu, 1905 yılında Ali Faik ile evlendi. Hamdiye Hanım eşi ile Arnavutluk ve Sırbistan'a gitmiş, Balkan Savaşı Bozgununda (1912) yabancı bir gemi ile İstanbul'a oradan da Bursa'ya giderek yerleşmiştir. (Tahminen 1913). Ali Faik Biga'da görevli iken beş çocukları oldu, üç erkek çocukları (Necat, Naci, Münir) küçük yaşta kızamık salgınında öldü. 1908 yılında doğan bir kız (Ayşe Münciye) ile 1914 yılında doğan bir erkek (Ahmet Naci) çocukları yaşadı. 8.Haziran.1974'de İstanbul'da vefat etti. Fatma Hamdiye kendini çocuklarına adayan, çarşaf devriminde ilk manto giyen aydın bir kadındı.

Emine Kantar

Yzb. Şakir Efendi ile Safiye Hanım'ın kızıdır. 1875'de Sirya'da doğdu. 22.Temmuz.1893'de Kantarlardan Mustafa Efendi ile evlendi. 46 yıllık evlilik döneminde olan 14 çocuğunun yedisini küçük yaşlarında kaybetti, diğerlerini büyüttü, beşini okuttu. 6.Ekim.1939'da kanserden öldü. Yeniye ve iyiye meraklı idi.

Teğmen Mevlüt Fevzi

Teğmen Mevlüt Fevzi'nin askeri üniformalı bir fotoğrafı

Yzb. Şakir Efendi ile Safiye Hanım'ın küçük oğludur. 30.Eylül.1890'da Bigadiç'te doğmuştur. Bursa Askeri Lisesi eğitiminden sonra 24.Mart.1914'de İstanbul Harp Okulu'nu ikincilikle bitirip teğmen olarak orduya katılmıştır. Yanya ve Selanik'te görev yaptıktan sonra Çanakkale Savaşı'nda 77. Alay, 1. Tabur, 2. Bölük'te iken Arıburnu Muharebesi'nde 25.Nisan.1915'te şehit oldu. Fransızca biliyordu. "Pirlepe Savaşları" adında Fransızcadan tercüme yapıtı vardır. Kitabın yazarının hakkımızda kasten değişik yorumlar yaptığını sezerek bunları "mütercim notu" başlığı altında değiştirip doğruları dillendirmiştir. Pier Loti'den de çeviriler yapmıştır.

Çanakkale Savaşı sırasında hastalanıp Bursa'ya ablasının yanına gelir, iyileşir iyileşmez gitmek ister. Eniştesinin müsaaden var, biraz daha kal demesi üzerine, Enişte, her buyruğuna saygım var ama, göreve gelince, o senden de herkesten de yüksek. İlle de savaş olunca hiç duramam. Beni bu millet bugün için yetiştirdi diyerek savaşa döner. Ağabeyinden beş gün önce şehit düşer.

Ayşe Münciye Dutu

Ayşe Münciye Dutu'nun bir fotoğrafı

Bnb. Ali Faik Bey ile Fatma Hamdiye Hanımın kızıdır. Biga'da 1908 yılında doğdu. Bursa'nın tanınmış ailelerinden Abdulkadir Dutu ile evlendi. İki erkek çocukları oldu. Çocukları sonradan "DUTU" soyadını değiştirerek dayılarının soyadını, "KABATEPE" soyadını aldılar. 23.Temmuz.1970'de İstanbul'da vefat etti.

Albay Ahmet Naci Kabatepe

Albay Ahmet Naci Kabatepe'nin askeri üniformalı bir fotoğrafı

Çanakkale şehidi Binbaşı Ali Faik ile Fatma Hamdiye'nin sağ kalan tek erkek çocuğudur. 2.Eylül.1914'de Biga'da doğdu. İlkokulu Bursa Yıldırım ve Hocaalizade okullarında bitirdi. Ortaokul eğitimini Temenyeri Ortaokulu'nda yapıp Bursa Askeri Lisesi'ne girdi. İstanbul Harp Okulu'ndan 30.Ağustos.1934'de Asteğmen olarak çıktı, Maltepe Atış Okulu'nda staj yaptıktan sonra 28.Şubat. 1935'de Teğmen oldu. 1938'de Üsteğmen, 1943'de Yüzbaşı, 1952'de Binbaşı, 1958'de Yarbay ve 1960'da Albaylığa yükseldi. Menemen, Bayramiç, Pasinler, Simav, Banaz, Lüleburgaz, Manisa, Kurtalan ve Bitlis'te görev yaptı. 27 Mayıs 1960 Devrimi'nden sonra Alay Komutanı iken Bitlis Valiliği ve Malazgirt Kaymakamlığında bulundu. Aynı zamanda buraların Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığını da yaptı. Bitlis'te Alay Komutanı iken 2.Eylül.1960'da kendi isteği ile emekli oldu. Emeklilik sonrası Bursa'ya yerleşti. İki yıl sonra da, çocuklarının üniversite eğitimi için, İstanbul'a taşındı. 26.Mart.1994 yılında İstanbul'da vefat etti. Ahmet Naci 8.Ekim.1942'de Süeda Tamer ile evlendi. 1934 yılında Soyadı Kanunu çıkınca Babasının Çanakkale Savaşında şehit olduğu Kabatepe'nin ismine ilişkin olarak soyadını "KABATEPE" aldı. Çok demokrat bir subaydı.

Süeda Kabatepe

Süeda Kabatepe'nin bir fotoğrafı

7.Mayıs.1923'de İzmir'de doğdu. Remzi ve Vacide Tamer'in kızıdır. İzmir'de Tınaztepe İlkokulu'nu ve İzmir Cumhuriyet Kız Enstitüsü'nü bitirdi. 8.Ekim.1942'de Ahmet Naci Kabatepe ile evlendi. 1944 yılında bir kız çocuğu (Sumru Şahin) ve 1945 yılında bir erkek çocuğu (Erdal Kabatepe) oldu. 21.Ocak.2017'de İstanbul'da vefat etti. Bir subay eşi olarak Anadolu'nun pek çok mahrumiyet bölgesinde yaşayan, Cumhuriyet'in örnek temsilcisi bir hanımefendi idi.

Erdal Kabatepe

Erdal Kabatepe'nin bir fotoğrafı

1.Şubat.1945 yılında Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde doğdu. Babasının görevi nedeni ile çok sık yer değişikliği sonucu eğitimini hemen her yıl başka bir okulda yaptı. (Simav, Banaz, Lüleburgaz, Manisa, Kurtalan, Bitlis, Bursa). Bursa Erkek Lisesi mezunudur. İstanbul'da Robert Kolej (bugünkü Boğaziçi Üniversitesi) İnşaat Mühendisliği'nden lisans diploması aldı. 1965-67 döneminde aynı bölümde asistanlık yaptı. Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir Planlama'dan Yüksek Lisans diploması, PPC, Bradford Üniversitesi'nden (İngiltere) Endüstri Projeleri Sertifikası aldı. 1968-83 yılları arasında Başbakanlık, Devlet Planlama Teşkilatı'nda uzman ve Enerji Grubu Başkanı, 1980 yılında Cenevre'de, Birleşmiş Milletler'de ve 1983 yılında Washington'da, Dünya Bankası Enerji Bölümü'nde müşavir olarak çalıştı. ERKA GRUP'un kurucusu ve 1984'ten bugüne Yönetim Kurulu Başkanı'dır. İstanbul Amerikan Kolejleri Mezunlar Derneği (Ankara); TABA, Türk-Amerikan İşadamları Derneği (Türkiye'deki Amerikan Ticaret Odası); ECACC, Amerikan Ticaret Odaları Avrupa Konseyi; TÜRÇEV, Türkiye-Çevre Eğitim Vakfı; ELSİAD, Elektrik Sanayicileri ve İşadamları Derneği; TURKAB, AB-Türkiye İşbirliği Derneği'nin kurucu başkanı/üyesi veya başkanı/yönetim kurulu üyesi ve LİBERAL HAREKET'in öncüsü olarak hizmet verdi. 1982 yılında Philadelphia, ABD merkezli Eisenhower Fellowship Vakfı tarafından "Eisenhower Fellow" seçildi. Aynı yıl Tayvan Eisenhower Fellows tarafından da Eisenhower Fellow seçilerek Tayvan'a davet edildi. Eisenhower Fellowship Vakfı'na Uluslararası Danışma Konseyi Eş Başkanı ve Türkiye'deki "fellow"lara başkan olarak yıllarca gönüllü hizmet etti. Gerek kamu gerekse özel sektördeki hizmetleri sırasında pek çok uluslararası toplantıda ülkeyi temsil etti, konferanslara konuşmacı/yönetici olarak katıldı. Yunanistan ve Orta Asya ülkelerine 1992 yılında başlayan iş seyahatlerini oluşturan, yerli ve yabancı iş insanlarına bu bölgelerde öncülük eden ilk iş insanıdır. 28.Ekim.1972'de Hatice Nazan Akkan ile evlendi.

Hatice Nazan Kabatepe

Nazan Kabatepe'nin bir fotoğrafı

7.Ocak.1949'da Polatlı'da doğdu. Şerif Bedri ile Fethiye Akkan'ın kızıdır. İstanbul Amerikan Kız Koleji (bugünkü Robert Kolej) ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü mezunudur. Aynı üniversitenin Pedagoji ve Eğitim Bölümünden Sertifikası vardır. 1987 yılından bugüne Yönetim Kurulu Üyesi olduğu ERKA GRUP A.Ş.'de Bağımsız Eğitim Planlamacısı olarak çalışmaktadır. 1996 yılında IECA Eğitim Planlamacısı Yetki Belgesi'ni alan ilk Türk danışmandır. IACAC, International Association for College Admission Counseling (Üniversiteye Kabul Danışmanları Uluslararası Derneği); NACAC, National Association for College Admission Counseling (Üniversiteye Kabul Danışmanları Ulusal Derneği); CIS, Council of International Schools (Uluslararası Okullar Konseyi); IECA, Independent Educational Consultants Association (Bağımsız Eğitim Danışmanları Derneği) ve AICEP, American Institute of Certified Educational Planners (Amerikan Onaylı Eğitim Planlamacıları Enstitüsü) üyesidir. 2002-2004 döneminde OACAC'ı temsilen NACAC delegeliğini, 2004-2006 döneminde OACAC'ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak Genel Sekreterliğini yapmıştır. 2015 yılından bugüne IECA'nin Türkiye Bölgesel Grubu'nun Bölge Koordinatörüdür (Regional Leader for Turkey, IECA Global Committee). 1998 yılından bugüne CIS'in İstanbul'daki Eğitim Günlerine katkıda bulunmaktadır. OACAC (bugün IACAC) ve CIS konferanslarında ve Türkiye'de, özellikle Türk Eğitim Sistemi olmak üzere, çeşitli konularda konuşmacı olarak katkıda bulunmaktadır. Basılı yayınlarının yanında, makaleleri ve ulusal ve uluslararası konferanslardaki sunumları, "YURTDIŞINDA EĞİTİM" üzerine görüşleri yazılı ve görsel medyada yer almaktadır. KALEV, Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Kurucu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Üyesidir. 28.Ekim.1972'de Erdal Kabatepe ile evlendi. İki erkek çocukları oldu (Gökçe ve Burçe). Gökçe-Gülfem (Demirbaş) Kabatepe'nin İlayda isminde ve Burçe-Aycan (Gömeç) Kabatepe'nin Melisa isminde birer kızları vardır.

 1. Sirya (bugünkü Zeytinlik) Artvin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Eskiden bucak merkezi olup 14'e yakın köy bağlı idi. "Sirya" kelimesinin anlamı şaraptır. Üzümden yaptıkları şarapçılıktan dolayı bu Gürcistan'dan gelen isim verilmiştir. Sirya bugün Deriner Barajının suları altındadır.
 2. Artvin ve yöresinde yerleşik halkın (Artvin Kıpçak Türkleri) köken olarak Ahıska Türkleriyle aynı kökten oldukları bilinmektedir. Yöredekiler Kıpçak Türk'üdürler ve Ana Yurtları Ahıska'dır.
 3. "Ağa" lakabı ileri gelenlere verilir.
 4. Resim; Yzb. Şakir Efendi'nin kızı Emine Kantar Hanımın oğlu Mehmet Kantar tarafından tarife göre çizilmiştir. (Kaynak: YUVAMIZIN TARİHÇESİ, Mehmet Kantar, 1978).
 5. Başkomutan Vekili Enver Paşa'nın ailesine gönderdiği Şehitlik Bildiriminden alınmıştır. (23.Ekim.1915).
 6. Eski Zağra (Stara Zagora), Bulgaristan'ın Eski Zağra ilinin idarî merkezi olan bir şehirdir. Nüfusun büyük çoğunluğu Türk'tür.

Kaynakça

 1. Genel Kurmay Başkanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğü Belgeleri
 2. Ahmet Naci Kabatepe Kişisel Arşivi
 3. Erdal Kabatepe Kişisel Arşivi
 4. YUVAMIZIN TARİHÇESİ, Mehmet Kantar, 1978

Bugün

 • Erdal Kabatepe ve Nazan Kabatepe
 • Kabatepe Ailesi
 • İlayda Kabatepe ve Melisa Kabatepe
 • İlayda Kabatepe
 • Melisa Kabatepe